Wyjeżdżasz na narty do Włoch ? Przeczytaj o zmianach w przepisach, oraz o tym co jeszcze warto wiedzieć udając się na narty.

Od pierwszego stycznia 2022 roku wszyscy chcący skorzystać z wyciągów i tras narciarskich we Włoszech muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Kara za brak takiej polisy może wynosić od 100 do 150 euro, przewidziano także możliwość odebrania skipassa.

OC w ramach pakietów ubezpieczenia na podróż spełnia wymogi włoskich władz.

Kupując polisę na podróż z ryzykiem OC i rozszerzeniem o sporty zimowe, klient otrzymuje ochronę  na wypadek szkód wyrządzonych na stoku. Polisa powinna być dwujęzyczna (polsko-angielska) oraz wskazywać wszystkie osoby objęte ochroną ubezpieczeniową. Taka polisa spełnia wszystkie wymogi koniecznie do wejścia na włoskie stoki.

Warto wspomnieć, że posiadanie ubezpieczenia w zakresie  OC świetnie sprawdzi się na każdym wyjeździe zimowym, nie tylko we Włoszech. Nasi klienci, kupując ubezpieczenie kierują się głównie myślą o ewentualnych wypadkach, czy nagłym zachorowaniu, które mogą dotknąć ich lub ich najbliższych. To jest oczywiście słuszne, ale powinni też wziąć pod uwagę możliwość wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej. Zły manewr na nartach może skończyć się nie tylko własnym urazem, ale też innej osoby. Za granicą bardzo często i coraz częściej w Polsce trzeba zrekompensować poszkodowanym straty np. za zniszczone narty, odzież czy nawet koszty leczenia. Przed takimi wydatkami chroni ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które obejmie również szkody wyrządzone na stoku jeśli polisa będzie rozszerzona o uprawianie sportów zimowych. Ubezpieczenie to obejmuje również szkody wyrządzone w wyposażeniu w miejscu zakwaterowania np.: hotelu, pensjonacie czy kwaterze prywatnej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć jadąc do Włoch?

Włosi stawiają na większe bezpieczeństwo na stokach. Na mocy nowych przepisów wszyscy niepełnoletni narciarze będą musieli mieć kask spełniający aktualne wytyczne UE dotyczące certyfikacji podczas jazdy na nartach i snowboardzie. Dotąd obowiązek taki miały tylko dzieci do 14 roku życia.
Uregulowano również zasady dotyczące spożywania alkoholu na włoskich stokach. Obowiązuje bezwzględny zakaz uprawiania sportów zimowych przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji toksycznych. Użytkownicy stoków będą mogli zostać poddani testom przy pomocy alkomatu i na obecność narkotyków. Kara w przypadku pozytywnego wyniku będzie wynosić od 250 do 1000 euro.

Stoki tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Trzeba też wziąć pod uwagę, że we Włoszech wprowadzono obowiązek posiadania certyfikatu covidowego lub testu, aby skorzystać z kolei linowych – nie dotyczy to dzieci poniżej 12. roku życia. Od 10 stycznia wstęp na wszystkie rodzaje kolei linowych i wyciągów będą miały wyłącznie osoby zaszczepione przynajmniej jedną dawką lub ozdrowieńcy.

Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi:

  • 9 miesięcy od szczepienia – na potrzeby przekraczania granicy,
  • 6 miesięcy od szczepienia – na potrzeby obostrzeń wewnętrznych (dostępu do miejsc i usług –m.in. hoteli, wyciągów)

Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Oznacza to, duże zmiany dla turystów z Polski podróżujących z dziećmi do 18 r.ż. Osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą – będą traktowane jak osoby niezaszczepione i w związku z tym nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim.

Uwaga, przepisy dla turystów często się zmieniają!

Ze względu na dynamiczny przebieg pandemii na świecie, bardzo często zmieniają się obostrzenia i wymogi dotyczące przekroczenia granicy oraz pobytu w danym kraju, a nawet na określonym terytorium danego kraju Zmiany mogą być wprowadzane nawet z dnia na dzień.

Dlatego uczulajcie swoich klientów, aby przed planowanym wyjazdem, nie tylko do Włoch koniecznie sprawdzili aktualne obostrzenia na stronach rządowych.