Rowerzysto – ubezpiecz się !

Ubezpieczenie roweru nie jest obowiązkowe. Warto je jednak mieć, aby chronić siebie i innych uczestników ruchu drogowego oraz sam rower. Dodatkowo, jeśli rower jest cenny, warto ubezpieczyć go również na wypadek kradzieży.  

OC dla rowerzysty i ubezpieczenie casco roweru

Rowerzyści mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenia OC i casco oraz NNW rowerzysty.

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej działa w sytuacji, gdy kierujący rowerem wyrządzi krzywdę innemu uczestnikowi ruchu drogowego lub zniszczy jego mienie (np.: urwie lusterko, zarysuje karoserię). W takim przypadku za szkodę nie musi płacić rowerzysta – robi to za niego ubezpieczyciel.


Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przyda się każdemu, kto jeździ rowerem. Dotyczy to także osób, które nie są j właścicielem roweru, ale korzystają np. z wypożyczalni na wakacjach czy  rowerów miejskich. W razie nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Szczegółowy zakres ochrony i wysokość sum ubezpieczenia różnią się w zależności od wybranego ubezpieczyciela, dlatego warto porównać różne oferty i wybrać najlepszą dla siebie. Warto np. wiedzieć, że  oferta ubezpieczenia dla rowerzystów w PZU, (czyli PZU Rowerzysta) obejmuje wraz z ubezpieczeniem podstawowym NNW obowiązującym w Polsce i za granicą również pakiet assistance (tylko na terenie RP), a w nim zorganizowanie i opłacenie m.in. pomocy medycznej i rehabilitacji, czy nawet zrobienie zakupów i opiekę nad dziećmi. Podstawowe ubezpieczenie NNW można też rozszerzać w miarę indywidualnych potrzeb, np. o ochronę w przypadku uprawiania sportów rowerowych uważanych za niebezpieczne (m.in. kolarstwo górskie, downhill).
Casco jest z kolei ochroną na wypadek zniszczenia własnego roweru. Obejmuje zazwyczaj takie sytuacje jak:

• uszkodzenie wyposażenia stałego roweru,

• zniszczenie roweru wskutek zdarzenia losowego (np. uderzenia pioruna, huraganu) lub podczas akcji ratowniczej związanej z tym zdarzeniem,

• zrabowanie, czyli odebranie roweru siłą.


Ubezpieczenie od kradzieży roweru

W ramach ubezpieczenia casco można również ubezpieczyć rower od kradzieży. Jest to zazwyczaj opcja dodatkowo płatna, a ubezpieczyciel może wskazać rodzaj i sposoby zabezpieczeń lub określić miejsce przechowywania jednośladu. Przed podpisaniem umowy warto poznać zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na ten temat.